Juniper Networks - Juniper Networks EX Series EX4100-F-12P
Switch - Educational, E-rate - L3 - managed - 12 x 10/100/1000Base-T + 4 x 10 Gigabit (uplink) - front to back airflow - desktop, rack-mountable - PoE+ (180 W) - with 3 years Next-Day Support
Product Description
Additional Details
- Special Delivery: None
What's Included
| Main Specifications | |
|---|---|
| Product Description | Juniper Networks EX Series EX4100-F-12P - switch - Educational, E-rate - 12 ports - managed - rack-mountable |
| Device Type | Switch - 12 ports - L3 - managed - stackable |
| Enclosure Type | Front to back airflow rack-mountable 1U |
| Bundled Services | 3 years Next-Day Support |
| Subtype | Gigabit Ethernet / 10 Gigabit Ethernet |
| Ports | 12 x 10/100/1000Base-T + 4 x 10 Gigabit (uplink) |
| Power Over Ethernet (PoE) | PoE+ |
| PoE Budget | 180 W |
| Performance | Switching capacity: 256 Gbps |
| MAC Address Table Size | 112000 entries |
| Jumbo Frame Support | 9216 bytes |
| Routing Protocol | OSPF, IS-IS, RIP-1, RIP-2, BGP, IGMPv2, IGMP, VRRP, OSPFv2, PIM-SM, static IP routing, PIM-DM, IGMPv3, OSPFv3, PIM-SSM, RIPng, MLD, Bidirectional Forwarding Detection (BFD), BGP for IPv6, MSTP, RSTP, STP, CIDR |
| Remote Management Protocol | SNMP 1, SNMP 3, SNMP 2c, RMON 1, RMON 2, RMON 3, RMON 9, NTP, TACACS+, RADIUS, SSH-2, HTTP, HTTPS, TFTP, DHCP, IPv4, IPv6, RSTP, CLI, ICMP |
| Features | EVPN, VXLAN, MACsec, RTG, NSB, NSR, STP support, IPv4 support, IPv6 support, DoS attack prevention, QoS, DPI, 2 fans, store and forward, TDR, auto-uplink (auto MDI/MDI-X), auto-sensing per device, VLAN support, DAI, IP source guard, proxy ARP, DHCP snooping, Captive Portal, DDoS Protection, flooding detection, port-based VLAN, Voice VLAN, PVST+, RVI, UFD, LLDP-MED, MAC address learning, MAC Learning Disable, ECN, MVRP, CoS, VLAN Tagging, MRP, MSTP support, VRF-Lite, ACL support, firewall protection, redundant hot swappable fans, GRES, SP, WRR, DSCP support, IGMP snooping, MLD snooping, DHCP server, DHCP client, DHCP proxy, DHCP relay, DHCP Helper, event log, temperature sensor, ARP support, RARP support, BOOTP support, ICMP IRDP, DiffServ support, MIB, sFlow, DNS support, JTI, PVLAN support, RA guard, WDRR, AAA, policy based routing, SCP, Syslog support, WRED, NDP, VSTP, ERPS, LACP support, IPFIX, PoE |
| Compliant Standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.3ab, IEEE 802.1p, IEEE 802.3x, IEEE 802.3ad (LACP), IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.1s, IEEE 802.3ah, IEEE 802.1ae, IEEE 802.1ab (LLDP), IEEE 802.1ak, ITU-T G.8032 |
| Dimensions (WxDxH) | 10.6 in x 9.4 in x 1.8 in |
| Weight | 6.61 lbs |
| Manufacturer Warranty | Limited lifetime warranty |
| General | |
| Device Type | Switch - 12 ports - L3 - managed - stackable |
| Bundled Services | 3 years Next-Day Support |
| Enclosure Type | Front to back airflow desktop, rack-mountable 1U |
| Subtype | Gigabit Ethernet / 10 Gigabit Ethernet |
| Ports | 12 x 10/100/1000Base-T + 4 x 10 Gigabit (uplink) |
| Power Over Ethernet (PoE) | PoE+ |
| PoE Budget | 180 W |
| Performance | Switching capacity: 256 Gbps |
| MAC Address Table Size | 112000 entries |
| Jumbo Frame Support | 9216 bytes |
| Routing Protocol | OSPF, IS-IS, RIP-1, RIP-2, BGP, IGMPv2, IGMP, VRRP, OSPFv2, PIM-SM, static IP routing, PIM-DM, IGMPv3, OSPFv3, PIM-SSM, RIPng, MLD, Bidirectional Forwarding Detection (BFD), BGP for IPv6, MSTP, RSTP, STP, CIDR |
| Remote Management Protocol | SNMP 1, SNMP 3, SNMP 2c, RMON 1, RMON 2, RMON 3, RMON 9, NTP, TACACS+, RADIUS, SSH-2, HTTP, HTTPS, TFTP, DHCP, IPv4, IPv6, RSTP, CLI, ICMP |
| Features | EVPN, VXLAN, MACsec, RTG, NSB, NSR, STP support, IPv4 support, IPv6 support, DoS attack prevention, QoS, DPI, 2 fans, store and forward, TDR, auto-uplink (auto MDI/MDI-X), auto-sensing per device, VLAN support, DAI, IP source guard, proxy ARP, DHCP snooping, Captive Portal, DDoS Protection, flooding detection, port-based VLAN, Voice VLAN, PVST+, RVI, UFD, LLDP-MED, MAC address learning, MAC Learning Disable, ECN, MVRP, CoS, VLAN Tagging, MRP, MSTP support, VRF-Lite, ACL support, firewall protection, redundant hot swappable fans, GRES, SP, WRR, DSCP support, IGMP snooping, MLD snooping, DHCP server, DHCP client, DHCP proxy, DHCP relay, DHCP Helper, event log, temperature sensor, ARP support, RARP support, BOOTP support, ICMP IRDP, DiffServ support, MIB, sFlow, DNS support, JTI, PVLAN support, RA guard, WDRR, AAA, policy based routing, SCP, Syslog support, WRED, NDP, VSTP, ERPS, LACP support, IPFIX, PoE |
| Compliant Standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.3ab, IEEE 802.1p, IEEE 802.3x, IEEE 802.3ad (LACP), IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.1s, IEEE 802.3ah, IEEE 802.1ae, IEEE 802.1ab (LLDP), IEEE 802.1ak, ITU-T G.8032 |
| Status Indicators | Status |
| Expansion / Connectivity | |
| Interfaces | 12 x 1000Base-T RJ-45 30 W ¦ 4 x 10Gbit LAN SFP+ |
| Manufacturer Warranty | |
| Service & Support | Limited warranty - lifetime |
| Dimensions & Weight | |
| Width | 10.6 in |
| Depth | 9.4 in |
| Height | 1.8 in |
| Weight | 6.61 lbs |
