Vertiv - Vertiv PowerIT MUR5MHB1-36CF17-6PS6B4A10-S
Power distribution unit (rack-mountable) - 200 - 240 V - 14.4 kW - 1-phase - Ethernet 10/100/1000, RS-232, USB - input: IEC 60309 1P+N+E - output connectors: 36 (IEC 60320 C13/C19) - 0U - 70" - 10 ft cord - black powder coat
Product Description
Additional Details
- Special Delivery: None
What's Included
| Main Specifications | |
|---|---|
| Product Description | Vertiv PowerIT MUR5MHB1-36CF17-6PS6B4A10-S - power distribution unit - 14.4 kW |
| Device Type | Power distribution unit - rack-mountable |
| Cord Length | 10 ft |
| Rack Size | 70" - 0U |
| Input Wiring | 1-phase |
| Input Voltage | 200 - 240 V |
| Output Voltage | 200 - 240 V |
| Power Capacity | 14.4 kW |
| Input Connectors | Power IEC 60309 1P+N+E |
| Output connectors | 36 x power IEC 60320 C13/C19 |
| Networking | Ethernet 10/100/1000, RS-232, USB |
| Remote Management Protocol | DHCP, HTTP, HTTPS, IPv4, IPv6, LDAP, NTP, RADIUS, RSTP, SSH, SMTP, SNMP 1, SNMP 2c, SNMP 3, Syslog, TACACS+, Modbus TCP |
| Included Accessories | Rack mounting brackets |
| Color | Black powder coat |
| Dimensions (WxDxH) | 3.5 in x 2.6 in x 70 in |
| Manufacturer Warranty | 5-year warranty |
| General | |
| Device Type | Power distribution unit - rack-mountable |
| Height (Rack Units) | 0U |
| Rack Size | 70" |
| Cord Length | 10 ft |
| Color | Black powder coat |
| Expansion / Connectivity | |
| Interfaces | 1 x management (RS-232) - RJ-45 ¦ 1 x USB ¦ Management (Ethernet) - RJ-45 ¦ Sensor |
| Manufacturer Warranty | |
| Service & Support | Limited hardware warranty - 5 years with product registration (within 120 days of purchase) ¦ Limited warranty - 3 years |
| Miscellaneous | |
| Included Accessories | Rack mounting brackets |
| Cables Included | Power cable 10 ft |
| Rack Mounting Kit | Included |
| Features | Vertical orientation, monitored, upgradeable, IP reset button, hard reboot button, splash-proof plug |
| Compliant Standards | UL/CUL 62368-1, RoHS, China RoHS, FCC Part 15 A, RCM, UKCA, IEC 62368-1, EN 55032, EN 55035 |
| Networking | |
| Remote Management Interface | Ethernet 10/100/1000, RS-232, USB |
| Remote Management Protocol | DHCP, HTTP, HTTPS, IPv4, IPv6, LDAP, NTP, RADIUS, RSTP, SSH, SMTP, SNMP 1, SNMP 2c, SNMP 3, Syslog, TACACS+, Modbus TCP |
| Environmental Parameters | |
| Max Operating Temperature | 140 °F |
| Power Device | |
| Input Voltage | 200 - 240 V |
| Input Wiring | 1-phase |
| Frequency Required | 50/60 Hz |
| Input Connectors | Power IEC 60309 1P+N+E |
| Power Output Connectors Details | 36 x power IEC 60320 C13/C19 |
| Output Voltage | 200 - 240 V |
| Max Electric Current | 63 A |
| Power Capacity | 14.4 kW |
| Circuit Protection | Circuit breaker |
| Dimensions & Weight | |
| Width | 3.5 in |
| Depth | 2.6 in |
| Height | 70 in |
| Dimensions & Weight (Shipping) | |
| Shipping Weight | 20.06 lbs |


