Vertiv - Vertiv PowerIT JMNS5MIZ1-24CF18-8HW15A9BXX-S
Power distribution unit (rack-mountable) - switched, outlet level monitoring, vertical - AC 208 V - 28.8 kW - 3-phase delta - Ethernet 10/100/1000, RS-232, USB - input: hardwire - output connectors: 24 (IEC 60320 C13/C19) - 0U - 66" - black - TAA Compliant
Product Description
Additional Details
- Special Delivery: None
What's Included
| Main Specifications | |
|---|---|
| Product Description | Vertiv PowerIT JMNS5MIZ1-24CF18-8HW15A9BXX-S - power distribution unit - switched, outlet level monitoring, vertical - 28.8 kW - TAA Compliant |
| Device Type | Power distribution unit - rack-mountable |
| Rack Size | 66" - 0U |
| Input Wiring | 3-phase delta |
| Input Voltage | AC 208 V |
| Output Voltage | AC 208 V |
| Power Capacity | 28.8 kW |
| Input Connectors | 1 x hardwire |
| Output connectors | 24 x power IEC 60320 C13/C19 |
| Networking | Ethernet 10/100/1000, RS-232, USB |
| Remote Management Protocol | IPv4, IPv6, HTTP, HTTPS, SNMP 3, DHCP, LDAP, NTP, RADIUS, RSTP, SSH, SMTP, SNMP 1, SNMP 2c, Syslog, TACACS+, Modbus, TCP/IP |
| Included Accessories | Rack mounting brackets |
| Color | Black |
| TAA Compliant | Yes |
| Dimensions (WxDxH) | 3.8 in x 3 in x 66.3 in |
| Manufacturer Warranty | 3-year warranty |
| General | |
| Device Type | Power distribution unit - rack-mountable |
| Height (Rack Units) | 0U |
| Rack Size | 66" |
| Color | Black |
| Expansion / Connectivity | |
| Interfaces | 2 x Gigabit LAN - RJ-45 ¦ Modem - RJ-12 ¦ USB ¦ Sensor |
| Manufacturer Warranty | |
| Service & Support | Limited warranty - 3 years ¦ Limited warranty - 5 years with product registration (within 120 days of purchase) |
| Miscellaneous | |
| Included Accessories | Rack mounting brackets |
| Rack Mounting Kit | Included |
| Features | Powder-coated, vertical orientation, switched, per phase power monitoring, input power monitoring, overload protection, remote power cycling, environment sensor ports, outlet control, color-coded labels, U-lock outlets, P-lock power cord compatible, high retention locking outlets, remote outlet switching, remote reboot, Interchangeable Monitoring Device (IMD) module, touch screen LCD display, monitored outlet level, LED indicators, 12 x 20A single pole magnetic breakers, bottom-front feed cord entry, 12 x 20A double pole magnetic breakers, upgradeable, remote ON/OFF function |
| Compliant Standards | ANSI, IEC, UL 2900-1, UL, RoHS, C-UL, FCC Part 15 A, ANSI C12.1, IEC 62053-21, UKCA, UL 62368-1, EN 55032, EN 55035, RCM, China RoHS |
| TAA Compliant | Yes |
| Networking | |
| Remote Management Interface | Ethernet 10/100/1000, RS-232, USB |
| Remote Management Protocol | IPv4, IPv6, HTTP, HTTPS, SNMP 3, DHCP, LDAP, NTP, RADIUS, RSTP, SSH, SMTP, SNMP 1, SNMP 2c, Syslog, TACACS+, Modbus, TCP/IP |
| Environmental Parameters | |
| Max Operating Temperature | 140 °F |
| Power Device | |
| Input Voltage | AC 208 V |
| Frequency Provided | 50/60 Hz |
| Input Wiring | 3-phase delta |
| Frequency Required | 50/60 Hz |
| Input Connectors | 1 x hardwire |
| Power Output Connectors Details | 24 x power IEC 60320 C13/C19 |
| Output Voltage | AC 208 V 50/60 Hz |
| Max Electric Current | 80 A |
| Power Capacity | 28.8 kW |
| Circuit Protection | Circuit breaker |
| Dimensions & Weight | |
| Width | 3.8 in |
| Depth | 3 in |
| Height | 66.3 in |
| Dimensions & Weight (Shipping) | |
| Shipping Weight | 22 lbs |


