Vertiv - Vertiv PowerIT MU01XDR6-24CF13-6PS56B4H10-S-A
Power distribution unit (rack-mountable) - basic, upgradeable - AC 200-240/346-415 V - 43.5 kW - 3-phase WYE - input: IEC 60309 3P+N+E - output connectors: 24 (IEC 60320 C13/C19) - 2U - 19" - 10 ft cord - black - TAA Compliant
Product Description
Additional Details
- Special Delivery: None
What's Included
| Main Specifications | |
|---|---|
| Product Description | Vertiv PowerIT MU01XDR6-24CF13-6PS56B4H10-S-A - power distribution unit - basic, upgradeable - 43.5 kW - TAA Compliant |
| Device Type | Power distribution unit - rack-mountable |
| Cord Length | 10 ft |
| Rack Size | 19" - 2U |
| Input Wiring | 3-phase WYE |
| Input Voltage | AC 200-240/346-415 V |
| Output Voltage | AC 240 V |
| Power Capacity | 43.5 kW |
| Input Connectors | 1 x power IEC 60309 3P+N+E |
| Output connectors | 24 x power IEC 60320 C13/C19 |
| Color | Black |
| TAA Compliant | Yes |
| Dimensions (WxDxH) | 17 in x 12 in x 3.4 in |
| Manufacturer Warranty | 3-year warranty |
| General | |
| Device Type | Power distribution unit - rack-mountable |
| Height (Rack Units) | 2U |
| Rack Size | 19" |
| Cord Length | 10 ft |
| Color | Black |
| Manufacturer Warranty | |
| Service & Support | Limited warranty - 3 years ¦ Limited warranty - 5 years with product registration (within 120 days of purchase) |
| Miscellaneous | |
| Cables Included | Power cable 10 ft |
| Features | Horizontal orientation, powder-coated, color-coded, overcurrent protection, power cable IP44 compliant, 12 x 20A single pole magnetic breakers, touch screen LCD display, rear-left feed cord entry, banks of 6 style, U-lock outlets, P-lock power cord compatible, breaker/switch combination |
| Compliant Standards | China RoHS, UL, RoHS, RCM, UKCA, UL 62368-1, FCC Part 15 A, C-UL, IEC 62368-1, EN 55032, EN 55035 |
| TAA Compliant | Yes |
| Environmental Parameters | |
| Max Operating Temperature | 140 °F |
| Power Device | |
| Input Voltage | AC 200-240/346-415 V |
| Frequency Provided | 50/60 Hz |
| Input Wiring | 3-phase WYE |
| Frequency Required | 50/60 Hz |
| Input Connectors | 1 x power IEC 60309 3P+N+E |
| Power Output Connectors Details | 24 x power IEC 60320 C13/C19 |
| Output Voltage | AC 240 V 50/60 Hz |
| Max Electric Current | 63 A |
| Power Capacity | 43.5 kW |
| Circuit Protection | Circuit breaker |
| Dimensions & Weight | |
| Width | 17 in |
| Depth | 12 in |
| Height | 3.4 in |
| Dimensions & Weight (Shipping) | |
| Shipping Weight | 18.96 lbs |


