Vertiv - Vertiv PowerIT MU01XGW1-24CF17-6PS6B4A10-S
Power distribution unit (rack-mountable) - basic, upgradeable - AC 200 - 240 V - 14.4 kW - 1-phase - input: IEC 60309 1P+N+E - output connectors: 24 (IEC 60320 C13/C19) - 0U - 10 ft cord - black - TAA Compliant
Product Description
Additional Details
- Special Delivery: None
What's Included
| Main Specifications | |
|---|---|
| Product Description | Vertiv PowerIT MU01XGW1-24CF17-6PS6B4A10-S - power distribution unit - basic, upgradeable - 14.4 kW - TAA Compliant |
| Device Type | Power distribution unit - rack-mountable |
| Cord Length | 10 ft |
| Rack Size | 0U |
| Input Wiring | 1-phase |
| Input Voltage | AC 200 - 240 V |
| Output Voltage | 200 - 240 V |
| Power Capacity | 14.4 kW |
| Input Connectors | 1 x power IEC 60309 1P+N+E |
| Output connectors | 24 x power IEC 60320 C13/C19 |
| Color | Black |
| TAA Compliant | Yes |
| Dimensions (WxDxH) | 2 in x 2.6 in x 70 in |
| Manufacturer Warranty | 5-year warranty |
| General | |
| Device Type | Power distribution unit - rack-mountable |
| Height (Rack Units) | 0U |
| Cord Length | 10 ft |
| Color | Black |
| Manufacturer Warranty | |
| Service & Support | Limited hardware warranty - 5 years with product registration (within 120 days of purchase) ¦ Limited warranty - 3 years |
| Miscellaneous | |
| Cables Included | Power cable 10 ft |
| Rack Mounting Kit | Included |
| Features | Vertical orientation, color-coded, powder coated, steel housing, tool-free assembly, upgradeable, breaker/switch combination, overcurrent protection, bottom-front feed cord entry, splash-proof plug, no monitoring, P-lock power cord compatible, U-lock outlets, banks of 6 style, power cable IP44 compliant, 4 x 16 A circuit breakers, 16 mm² H07RN-F wire gauge |
| Compliant Standards | IP44, UL/CUL 62368-1, UKCA, IEC 62368-1, EN 55032, EN 55035, RoHS, RCM, FCC Part 15 A, China RoHS |
| TAA Compliant | Yes |
| Environmental Parameters | |
| Min Operating Temperature | 50 °F |
| Max Operating Temperature | 140 °F |
| Humidity Range Operating | 5 - 95% (non-condensing) |
| Power Device | |
| Input Voltage | AC 200 - 240 V |
| Frequency Provided | 50/60 Hz |
| Input Wiring | 1-phase |
| Frequency Required | 50/60 Hz |
| Input Connectors | 1 x power IEC 60309 1P+N+E |
| Power Output Connectors Details | 24 x power IEC 60320 C13/C19 |
| Output Voltage | 200 - 240 V 50/60 Hz |
| Max Electric Current | 63 A |
| Power Capacity | 14.4 kW |
| Circuit Protection | Circuit breaker |
| Dimensions & Weight | |
| Width | 2 in |
| Depth | 2.6 in |
| Height | 70 in |
| Dimensions & Weight (Shipping) | |
| Shipping Weight | 18.96 lbs |


