ATEN - ATEN KN2124VB
KVM / audio switch - multi-interface - CAT5 - 24 x KVM / audio - 1 local user - 2 IP users - desktop, rack-mountable
Product Description
Additional Details
- Special Delivery: None
What's Included
| Main Specifications | |
|---|---|
| Product Description | ATEN KN2124VB - KVM / audio switch - multi-interface - 24 ports - rack-mountable |
| Device Type | KVM / audio switch - 24 ports - CAT5 - cascadable |
| Enclosure Type | Rack-mountable 1U |
| Subtype | Gigabit Ethernet |
| Ports | 24 x KVM / audio |
| KVM Users Qty | 1 local user, 2 IP users |
| Remote Management Protocol | SMTP, SNMP, Syslog, IPv4, IPv6 |
| Features | Panel Array Mode, KVM over IP support, HTML5 User Interface support, LUC port, blade server support, 24-bit Deep Color support, SMTP alerts, SNMP trap, SMS alert, syslog server, firmware upgradable, SharePort Technology, IP address filtering, MAC address filtering, Mouse DynaSync, reset button, push button |
| Power | AC 100-240 V (50/60 Hz) |
| Dimensions (WxDxH) | 17.1 in x 16.2 in x 1.7 in |
| Weight | 11.46 lbs |
| System Requirements | Windows, Apple MacOS X, Linux, SunOS |
| Manufacturer Warranty | 3-year warranty |
| General | |
| Device Type | KVM / audio switch - 24 ports - cascadable |
| Enclosure Type | Desktop, rack-mountable 1U |
| Subtype | Gigabit Ethernet |
| Ports | 24 x KVM / audio |
| KVM Local Users Qty | 1 local user |
| KVM IP Users Qty | 2 IP users |
| Server Connection Via Twisted Pair | CAT5 |
| Keyboard / Mouse Interface | USB |
| Remote Management Protocol | SMTP, SNMP, Syslog, IPv4, IPv6 |
| Encryption Algorithm | TLS 1.2, 2048-bit RSA, DES-56, 256-bit AES, 3DES-168, RC4 |
| Authentication Method | RADIUS, LDAPS, LDAP, Active Directory |
| Max Resolution | 1920 x 1200 @ 60 Hz |
| Features | Panel Array Mode, KVM over IP support, HTML5 User Interface support, LUC port, blade server support, 24-bit Deep Color support, SMTP alerts, SNMP trap, SMS alert, syslog server, firmware upgradable, SharePort Technology, IP address filtering, MAC address filtering, Mouse DynaSync, reset button, push button |
| Status Indicators | Select, link/activity, power |
| Expansion / Connectivity | |
| Interfaces | 2 x USB Type A console ¦ 1 x HDMI console ¦ 1 x VGA HD-15 console ¦ 3 x USB Type A ¦ 1 x console (mini-USB) Type B ¦ 24 x KVM RJ-45 ¦ 1 x serial RJ-45 ¦ 1 x PON RJ-45 ¦ 2 x Gigabit LAN RJ-45 |
| Manufacturer Warranty | |
| Service & Support | Limited warranty - 3 years |
| Miscellaneous | |
| Included Accessories | 2 x power cords, mounting kit, 2 Lok-U-Plugs, foot pad set, Lok-U-Plug installation tool |
| Rack Mounting Kit | Included |
| Compliant Standards | FIPS 140-2 Level 1 |
| Power | |
| Power Device | Internal power supply |
| Installed Qty | 2 |
| Max Supported Qty | 2 |
| Voltage Required | AC 100-240 V (50/60 Hz) |
| Software / System Requirements | |
| Software Included | On-screen Keyboard |
| OS Required | Windows, Apple MacOS X, Linux, SunOS |
| Environmental Parameters | |
| Min Operating Temperature | 32 °F |
| Max Operating Temperature | 104 °F |
| Humidity Range Operating | 0 - 80% (non-condensing) |
| Min Storage Temperature | -4 °F |
| Max Storage Temperature | 140 °F |
| Dimensions & Weight | |
| Width | 17.1 in |
| Depth | 16.2 in |
| Height | 1.7 in |
| Weight | 11.46 lbs |

