Vertiv - Vertiv PowerIT MN05M1R0-10L138-2TL6A0H10-S
Power distribution unit (rack-mountable) - AC 200 - 240 V - 3.3 kW - 1-phase - Ethernet 10/100/1000, RS-232, USB - input: NEMA L6-20P - output connectors: 10 (power IEC 60320 C13) - 1U - 19" - 10 ft cord - black - TAA Compliant
Product Description
Additional Details
- Special Delivery: None
What's Included
| Main Specifications | |
|---|---|
| Product Description | Vertiv PowerIT MN05M1R0-10L138-2TL6A0H10-S - power distribution unit - 3.3 kW - TAA Compliant |
| Device Type | Power distribution unit - rack-mountable |
| Cord Length | 10 ft |
| Rack Size | 19" - 1U |
| Input Wiring | 1-phase |
| Input Voltage | AC 200 - 240 V |
| Output Voltage | AC 208 V |
| Power Capacity | 3.3 kW |
| Input Connectors | 1 x power NEMA L6-20P |
| Output connectors | 24 x power IEC 60320 C13 - 208 V |
| Networking | Ethernet 10/100/1000, RS-232, USB |
| Remote Management Protocol | DHCP, HTTP, HTTPS, IPv4, IPv6, LDAP, NTP, RADIUS, RSTP, SSH, SMTP, SNMP 1, SNMP 2c, SNMP 3, Syslog, TACACS+, Modbus TCP |
| Color | Black |
| TAA Compliant | Yes |
| Dimensions (WxDxH) | 17 in x 8.5 in x 1.7 in |
| Manufacturer Warranty | 5-year warranty |
| General | |
| Device Type | Power distribution unit - rack-mountable |
| Height (Rack Units) | 1U |
| Rack Size | 19" |
| Cord Length | 10 ft |
| Color | Black |
| Expansion / Connectivity | |
| Interfaces | 1 x management (RS-232) - RJ-45 ¦ 1 x USB ¦ 2 x management (Ethernet) - RJ-45 ¦ Sensor |
| Manufacturer Warranty | |
| Service & Support | Limited warranty - 5 years |
| Miscellaneous | |
| Cables Included | Power cable 10 ft |
| Rack Mounting Kit | Included |
| Features | Horizontal orientation, powder-coated, overload protection, remote power cycling, environment sensor ports, outlet control, color-coded labels, U-lock outlets, daisy chain functionality, high retention locking outlets, remote outlet switching, remote reboot, monitored outlet level, Interchangeable Monitoring Device (IMD) module, monitored, touch screen LCD display |
| Compliant Standards | Buy American Act, UL/CUL 62368-1, RoHS, FCC Part 15 A, IEC 62053-21, ANSI C12.1 |
| TAA Compliant | Yes |
| Networking | |
| Remote Management Interface | Ethernet 10/100/1000, RS-232, USB |
| Remote Management Protocol | DHCP, HTTP, HTTPS, IPv4, IPv6, LDAP, NTP, RADIUS, RSTP, SSH, SMTP, SNMP 1, SNMP 2c, SNMP 3, Syslog, TACACS+, Modbus TCP |
| Environmental Parameters | |
| Max Operating Temperature | 140 °F |
| Power Device | |
| Input Voltage | AC 200 - 240 V |
| Frequency Provided | 50/60 Hz |
| Input Wiring | 1-phase |
| Frequency Required | 50/60 Hz |
| Input Connectors | 1 x power NEMA L6-20P |
| Power Output Connectors Details | 24 x power IEC 60320 C13 - 208 V |
| Output Voltage | AC 208 V 50/60 Hz |
| Max Electric Current | 20 A |
| Power Capacity | 3.3 kW |
| Circuit Protection | Circuit breaker |
| Dimensions & Weight | |
| Width | 17 in |
| Depth | 8.5 in |
| Height | 1.7 in |
| Dimensions & Weight (Shipping) | |
| Shipping Weight | 11.99 lbs |

