Brainboxes - Brainboxes SW-535
Industrial - switch - unmanaged - 5 x 10/100/1000 - DIN rail mountable - PoE+ (90 W) - TAA Compliant
Product Description
Additional Details
- Special Delivery: None
What's Included
| Main Specifications | |
|---|---|
| Product Description | Brainboxes SW-535 - Industrial - switch - 5 ports - unmanaged - TAA Compliant |
| Device Type | Switch - 5 ports - unmanaged |
| Subtype | Gigabit Ethernet |
| Ports | 5 x 10/100/1000 |
| Power Over Ethernet (PoE) | PoE+ |
| PoE Budget | 90 W |
| Features | Port isolation, reverse polarity protection, Jumbo Frames support, over-current protection, auto-sensing per device, auto-uplink (auto MDI/MDI-X) |
| Compliant Standards | IEEE 802.3af, IEEE 802.3at |
| Power | DC 44 - 57 V |
| Power Redundancy | Yes |
| Dimensions (WxDxH) | 4.6 in x 3.9 in x 0.9 in |
| Weight | 4.83 oz |
| TAA Compliant | Yes |
| Manufacturer Warranty | Limited lifetime warranty with product registration |
| General | |
| Device Type | Switch - 5 ports - unmanaged |
| Enclosure Type | DIN rail mountable |
| Subtype | Gigabit Ethernet |
| Ports | 5 x 10/100/1000 |
| Power Over Ethernet (PoE) | PoE+ |
| PoE Budget | 90 W |
| Features | Port isolation, reverse polarity protection, Jumbo Frames support, over-current protection, auto-sensing per device, auto-uplink (auto MDI/MDI-X) |
| Compliant Standards | IEEE 802.3af, IEEE 802.3at |
| Status Indicators | Status, data, power fail, PoE |
| Expansion / Connectivity | |
| Interfaces | 4 x 10/100/1000 Base-T (PoE+) RJ-45 ¦ 1 x 10/100/1000 Base-T RJ-45 |
| Manufacturer Warranty | |
| Service & Support | Limited warranty - lifetime with product registration |
| Miscellaneous | |
| Compliant Standards | WEEE, RoHS, UKCA, UL 62368-1 |
| TAA Compliant | Yes |
| Power | |
| Power Redundancy | Yes |
| Power Redundancy Scheme | 1+1 |
| Voltage Required | DC 44 - 57 V |
| Power Consumption Operational | 5.5 Watt |
| Environmental Parameters | |
| Min Operating Temperature | -40 °F |
| Max Operating Temperature | 158 °F |
| Humidity Range Operating | 5 - 95% (non-condensing) |
| Min Storage Temperature | -40 °F |
| Max Storage Temperature | 158 °F |
| Dimensions & Weight | |
| Width | 4.6 in |
| Depth | 3.9 in |
| Height | 0.9 in |
| Weight | 4.83 oz |
| Dimensions & Weight (Shipping) | |
| Shipping Width | 6.3 in |
| Shipping Depth | 5.3 in |
| Shipping Height | 1.9 in |
| Shipping Weight | 8.46 oz |

