Vertiv - Liebert EXS
UPS - extended runtime - AC 208 - 120 V / 220 - 127 V - 10 kW - 10000 VA - 3-phase - valve regulated lead-acid (VRLA) - USB
Product Description
Additional Details
- Special Delivery: None
What's Included
| Main Specifications | |
|---|---|
| Product Description | Liebert EXS - UPS - extended runtime - 10 kW - 10000 VA - VRLA |
| Device Type | UPS - external |
| Input Wiring | 3-phase |
| Input Voltage | AC 208 - 120 V / 220 - 127 V |
| Output Voltage | AC 208 - 120 V / 220 - 127 V |
| Power Capacity | 10 kW / 10000 VA |
| Battery | Valve regulated lead-acid (VRLA) |
| Run Time (Up To) | 30 min at full load |
| Networking | USB |
| Remote Management Protocol | SNMP, Modbus |
| Included Accessories | IS-Unity DP communication card |
| Dimensions (WxDxH) | 20 in x 25.6 in x 51.2 in |
| Environmental Standards | ENERGY STAR |
| Manufacturer Warranty | 1-year warranty |
| General | |
| Device Type | UPS - external |
| Expansion / Connectivity | |
| Interfaces | USB |
| Expansion Slots | Liebert IntelliSlot |
| Manufacturer Warranty | |
| Service & Support | Limited warranty - 1 year |
| Miscellaneous | |
| Included Accessories | IS-Unity DP communication card |
| Features | HTTP support, BACNET support, LCD display, built-in maintenance bypass, overvoltage protection, undervoltage protection, double conversion, noise suppression, transient surge protection |
| Compliant Standards | CSA, UL 1778, ISO 14001, Energy Star 2.0 |
| Networking | |
| Remote Management Interface | USB |
| Remote Management Protocol | SNMP, Modbus |
| Software / System Requirements | |
| Software Included | Vertiv Power Insight |
| Environmental Parameters | |
| Min Operating Temperature | 32 °F |
| Max Operating Temperature | 104 °F |
| Humidity Range Operating | 0 - 95% |
| Sound Emission | 55 dB |
| Battery | |
| Technology | Valve regulated lead-acid (VRLA) |
| Run Time (Up To) | 66 min at half load |
| Power Device | |
| UPS Technology | On-line |
| Input Voltage | AC 208 - 120 V / 220 - 127 V |
| Input Wiring | 3-phase |
| Frequency Required | 40 - 70 Hz |
| Output Voltage | AC 208 - 120 V / 220 - 127 V |
| Power Capacity | 10 kW / 10000 VA |
| Surge Suppression | Yes |
| Circuit Protection | Circuit breaker |
| Efficiency | 96.2% |
| Power Factor (PF) | 1.0 |
| Dimensions & Weight | |
| Width | 20 in |
| Depth | 25.6 in |
| Height | 51.2 in |
| Sustainability Information | |
| ENERGY STAR | Yes |





